Korzystanie z Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, z których niektóre mogą być już zapisane w folderze przeglądarki.
SKALA TWARDOŚCI MOHSA
Zestaw edukacyjny.
W skład zestawu wchodzą: talk, gips, kalcyt, fluoryt, apatyt, ortoklaz, kwarc, topaz, korund, diament. Minerały opisane - nazwa i twardość w skali Mohsa.
Dodatkowo w zestawie znajduje się szkiełko i rysiki do sprawdzania twardości, lupka oraz opis jak rozpoznawać minerały.
Zestaw w drewnianej skrzyneczce, minerały w tekturowych pudełeczkach o wymiarach 4x4cm.
Wymiary drewnianej skrzyneczki: 18cm x 18cm x 6cm.
Skala twardości Mohsa to dziesięciostopniowa skala twardości minerałów charakteryzująca odporność na zarysowania materiałów twardszych przez materiały bardziej miękkie. Została stworzona w 1812 roku przez niemieckiego mineraloga Friedricha Mohsa. Twardość poszczególnych minerałów nie jest ułożona proporcjonalnie i liniowo, lecz ma charakter porównawczy. Minerały są ustawione od najbardziej miękkiego do najtwardszego. Każdy minerał może zarysować minerał poprzedzający go na skali (bardziej miękki) i może zostać zarysowany przez następujący w skali po nim (twardszy). Jest to jedynie skala orientacyjna, a klasyfikacja polega na tym, że jeżeli badany minerał będzie w stanie zarysować powierzchnię minerału wzorcowego, będzie zaklasyfikowany z jego twardością.
Cena za 1 zestaw.
Poniższe zdjęcia przedstawiają przykładowy zestaw - okazy mogą różnić się kształtem, wielkością i odcieniem.